Od Karigadora do Zambratije i Buja: Savršen provod u berbi maslina na sjeverozapadu Istre

Naravno da je berba maslina težak, kompleksan i naporan posao, ali je isto tako i neprocjenjivo iskustvo kada to turistički odradite u jednom danu uz kušanje maslinjaka i kasnog ručka u istarskoj konobi!

by Ribafish
0 comments

Najteži dio moje prve ovogodišnje berbe maslina je bio probiti se do sjeverozapadnog dijela Istre pošto je većina cesta u popravku, Učka će ovim tempom biti gotova kad i Katedrala, a s onim se obilaskom kod Matulja nikad nisam saživio… Ali jednom kad u dobrom društvu i s puno kiflica u sebi dođete do konačne destinacije te vidite plantažu s 27.000 stabala maslina na jarko crvenoj zemlji, sve se nekako zaboravi.

Kod mojih se na Korčuli masline beru nešto kasnije, nešto amaterskije i bogami puno sporije – ovdje je sve ravno, helou!? Vidio bih Istrijane da im je jedno stablo jednako jedan bazen okružen suhozidom 😊! Ovako ovdje u maslinicima uljare Mate Olive Oil, sve je apsolutno profesionalno, brzo i teče kao na traci. Dali su mi ručni trimer da protresem ono što je ostalo nakon stroja koji zdrma stablo, i iako djeluje skroz benigno i lagano, ipak je daleko od toga. Kao kad ste oprali kosu bez regeneratora, zaspali i pokušali je ujutro očešljati. Ali napornije. Iako, jako dobar osjećaj kad crnozelene masline letaju svuda oko tebe na zeleni tepih s kojeg će ga kasnije usisati treći stroj, od milja nazvan usisavač. Dakle, ako volite Transformere, dođite u Mate Olive Oil na berbu maslina!


No, svemu dječačkom dođe kraj, pa smo se skupa s kamionom s ubranim maslinama dovezli do dvadesetak minuta udaljenu uljaru u Zambratiji i ušli u najčišći, najmoderniji i najuredniji pogon na svijetu. Dakle, malo sam se postidio, ali nije bilo vremena ni za što osim gledanje kako netom ubrane masline idu u stroj za čišćenje, pa stroj za pranje i na kraju – stroj za cijeđenje. I niti sat vremena od trenutka kad si probao pojesti maslinu sa stabla (ne preporučujem, bolje da sam smrdljivog martina zagrizao), ona se pretvorila u mirisno i aromatično ekstradjevičansko maslinovo ulje. A onda slijedi kušanje – uz stručno vođenje sjajnih domaćina Marka, Sandija i ekipe iz uljare probali smo četiri maslinova ulja iz asortimana uljare među kojima ulje Bianca Bellezza – prvo ulje u povijesti Hrvatske koje je u vodiču Flos Olei dobilo maksimalnih 100 bodova. Nisam licencirani kušač, ali ovo je stvarno prekrasno.

Inače, s navršenih 75 godina, na pragu novog tisućljeća, biznismen Mate Vekić nakon života provedenog u Italiji zasadio je u svojoj voljenoj Istri prvu maslinu te osmislio i izgradio vlastitu uljaru na mjestu s kojeg pogled dotiče more. Od tada, svake godine, ručnom berbom maslina i pravodobnim tiještenjem, proizvodi dragocjeno ulje. Ekološko maslinarsko imanje u Zambratiji koje danas drži njegova kći Aleksandra koja je uljari dala ime po pokojnom ocu, teži očuvanju prirode te uravnoteženom pristupu obradi maslina shodno potencijalu tla, a sve u cilju proizvodnje ekstra djevičanskog maslinovog ulja izuzetne kvalitete.

Kako u uljari Mate rade i ulje sa sokom naranče i limuna, tako smo probali i gin tonic s limunovim uljem, a na kraju i sladoled s ovogodišnjim mladim maslinovim uljem. I ništa nismo zmazali, majkemi, iako nas je bilo malo strah, kako je uredno, đizs… Fino podmazani maslinjakom na red je došla i zadnja stanica današnjeg izleta – bujska konoba La Parenzana gdje smo kušali maslinovo ulje s pravom domaćom istrijanskom spizom. Konoba La Parenzana od uljare Mate udaljena je 20 minuta, a kad parkirate pored masline s plodom veličine šljive, ostat ćete zapanjeni ljepotom kuće i mirom koji je okružuje. Novi vlasnici su se odlučili za koncept koji nije uobičajen – umjesto da forsiraju što više gostiju i brži obrt stolova, njima je stalo da gosti ostanu što dulje i osjećaju se kao doma. Možda nisu računali da ćemo ostati sjediti punih sedam sati (neka uđe u zapisnik, ovo mi se nije dogodilo od svadbe 1997. i to samo zato što sam morao čekati da se zastavnik otrijezni), ali u društvu vlasnika Marka i njihove klope, jednostavno nije moglo bolje.


Što preporučiti u La Parenzani? Fantastičan sir, seksi dekorirana fina domaća pašteta od predjela, pljukanci s tartufima i tortelini s ciplom prije glavnog jela – izvrsne fiorentine koju smo više fotkali u kaminu u konobi nego sebe međusobno. Bilo je tu i istarske biske i teranina, malo vina Fakin, malo Prelac i malo Matoševića, puno Matinog mladog ulja po svakom jelu (pogotovo odresku). Sve nas je to u kombinaciji potjeralo duboko u noć, iako nam se ostajalo još dugo, dugo…


Ovo iskustvo dio je Mastercardove iskustvene platforme Priceless.com gdje se nalaze iskustva u kojima je nemoguće ne uživati. Obilazak uljare Mate je među njima  – zato vam najtoplije preporučujem da posjetite uljaru i odvojite jedan dan koji ćete provesti na ovaj način. Berba traje još tjedan dana, pa oni najbrži mogu u sklopu obilaska uživati i u tome. Za svega 50 eura u društvu drage osobe možete provesti poslijepodne u čarobnom istarskom masliniku, isprobati različita nagrađivana domaća organska maslinova ulja, doživjeti izvanredno gastronomsko iskustvo – kušati sladoled s maslinovim uljem i gin tonic obogaćen tom jedinstvenom aromom te ponijeti kući poklon paket koji uključuje dvije boce vrhunskog ekološkog ekstra djevičanskog maslinovog ulja.

Vrijeme je za novo iskustvo!

You may also like

Leave a Comment

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.