Zlatko Gall je sve. Ima milijun ploča, bio je di je htio, napisao je za osamnaest biblija, hedonist je do koštane moždine, kuha sve po spisku i van njega, i uvijek je raspoložen za popričati o svemu navedenom i puno šire. Bacio sam mu poruku da napiše što se to finoga događa sljedeći tjedan u Johanu Francku, i dobio sam ovo…
Foto: Journal.hr
Legendo najboljeg pešta u Hrvata, otkud ova kombinacija?
Pop i ja smo stari glazbeni frendovi a osim ljubavi za glazbu i vino vezuju nas i srodne gastronomske strasti. Budući da sam napisao sve tekstove za Popov jazzy/funk album bilo je logično da osim tekstualnog sparivanja s njegovom glazbom pokušam spariti i mjuzu s klopom. Ne radim to od jučer… Uostalom napisao sam i prije par godina objavio i knjigu eseja o vezama glazbe i hrane „Majko kušaj moju pjesmu“. Generalna ideja je bila – Louisiana odnosno New Orleans kao mjesto na kojem se rodio i jazz, soul, funk, rhythm and blues, rock and roll… Tamošnja sjajna gastronomija mi je bila light-motiv za neke moje izmišljotine ili, u slučaju Jambalaye, neku osobnu verziju znanog jela. Nije to nikakva blasfemija jer jambalaya je kao brodet: valjda ju svaka familija radi na svoj način.
Moj fusion je nešto kao mare-monti u nešto naglašenijoj „šarf“ verziji a osobni touch su neke namirnice i stvari koje odavno radim doma. Poput polpetica od sušenih poma, bosiljka, maslinova ulja, parmezana… i nekih mojih „tajnih“ sastojaka ili pak ukiseljenih lučica u slatkasto ljutom umaku te suhih smokava i suhih šljiva koje barem godinu dana odležavaju u mojoj domaćoj orahovici. Sparujem ih s bourbon vanilija sladoledom i bučinim uljem ali i bourbonom. I u desertu u mojoj čaši dok ga spremam.
Naravno, inače čemu sve 🙂 Često nešto kuhaš u zadnje vrijeme?
U kuhinji u Johannu Francku kod Tome Ricova sam već kuhao kad smo radili klopu za prijatelje poput tripica na urnebesnoj tripicijadi. Ili kad se radila makedonska kuhinja u izvedbi popove supruge Mirjane. Za frendove, naravno…
Nije ovo prvi put da kuham za mnogo ljudi no prvi je put da – dakako uz pomoć osoblja u kuhinji – u solo izvedbi radim četiri slijeda; dakle jela koja nisu na švedskom stolu pa „što tko ugrabi“ već složena na tanjuru koji mora dobro izgledati. A to je ukupno 190 tanjura pa mi doista treba pomoć dodatnih ruku u kuhinji… Moje kuharske ambicije ostaju iste: nemam ih!
Ja sam bio i ostajem samo dragovoljac kuhinjskog fronta koji poštuje prave profesionalce i velemajstore tog iznimno kreativnog posla.
Kakva su očekivanja?
Pa da se sve pojede bez posljedica po nazdravlje a po mogućnosti uživa u klopi i odličnim Roxanichevim vinima. Naravno i u svirci Popa i njegovog sjajnog benda.
JELOVNIK I NORMATIVI ZA 45 OSOBA
1 – ALL THAT JAZZ (dimljeni jezik sa slanutkom uz polpete od sušene rajčice, bosiljka, kikirikija, parmezana)
Namirnice:
– 2,5 kg dimljenog jezika (Dolac, ML – Mesnice Lovrić)
(dimljeni jezik valja skuhati, ohladiti, oguliti kožu pa narezati na tanke šnite kao salamu pa dva dana ranije staviti u ulje zajedno s tanko rezanim lukom srebrencem – 4 veća komada luka)
– 8 limenki slanutka od 400 grama
– Polpete od sušene rajčice
– Ukiseljene lučice u čiliju
– Cvijet soli u merlotu
2. FUNKY CAJUN/CREOLE JAMBALAYA
– 3 kg lungića
– 1,5 kg češnjovki
– ½ kg sušene kobasice špekerice (na Dolcu)
– 2 kg smrznutih očišćenih kozica
– 6 kom većeg crvenog luka
– 2 vezice peršina
– 1 glavica češnjaka
– 10 stabljika celera
– 1 kg riže dugog zrna
– maslac
– zeleni papar
– 4 limenke od 400 gr rajčica pelata
– 20-ak cherry rajčica
– 4 grančice timijana (ili 4 žlice sušenog)
– 7 dcl goveđeg temeljca
– 2 X trikolor paprika (žuta, zelena, crvena)
-marinirana i suha bamija
3 – R’N’B MUSSELS (dagnje s grahom)
– 4 kg očišćenih dagnji
– 4 vezice mladog luka
– 2,5 kg skuhanog i ocijeđenog bijelog graha
– 2 veća luka srebrenca
– 2 glavice češnjaka
– Maslinovo ulje
– Čili papričice (ili kajenski papar)
– ½ l bijelog vina za podlijevanje
– 45 cherry rajčica
4 – BOURBON STREET ICE CREAM (bourbon sladoled sa suhim smokvama i šljivama u orahovcu, bučinim uljem i sjemenkama buče)
– 6 kg bourbon sladoleda
– 1/2 l bučina ulja
– 4 dcl bourbona
– 25 dag bučinih ogoljenih sjemenki ili listića badema (jedno ili drugo valja tostirati)
– smokve i suhe šljive u komadima i u pasti odležane u orahovcu
Foto: Journal.hr, Facebook