Dronaldinho1989: Ono kad imaš posao, zaručnicu, ali i višak talenata pa nabaviš drona i kreneš osvajati Instagram…

Dino je stari drug i mladić u najboljim godinama, voli sve što vole mladi, a hobi mu je snimanje dronom. I to jako kvalitetno snimanje dronom...

by Ribafish
0 comments

Nećemo o povijesti bolesti i otkud se znamo, ali kako je rekao Profesor Okultis – veliki umovi se uvijek sretnu. Osim što je uspješan na poslu i ljubavi, pobjeđuje na pub kvizovima i obožava ronjenje, Dino je sve poznatiji i po dronarenju, odnosno snimanju iz zraka onim iritantno zujavim helikopterčićem. Kako sam dosta ljubomoran jer su mi oba pokušaja dronarenja završila u moru i betonu, dijelim sa svijetom svu ljepotu ovog hobija.

Listopad

Dino, vratimo se u prošlost i život prije dronarenja. što si radio i kako si došao na ideju da počneš snimati iz ptičje perspektive?
Pa eto, prije nego sam se počeo baviti dronarenjem, a bome i prije nego sam se počeo baviti ronjanjem, vodio sam poprilično običan i dosadan život po redoslijedu poso-kuća-birtija. Imao sam zapravo samo jednu veliku strast u životu, a to su bila (a i još su) putovanja. Kako putuješ, nekako je logično da slikaš slike. Onda dođeš doma, gledaš ih, loše su, pa se drugi put potrudiš da budu bolje, pa se onda trudiš da budu još bolje, pa pogledaš poneki tutorial na jubitou… Na kraju te ceste skužiš da se najbolje fotke dosta često mogu slikati samo iz zraka i tako na red dolazi dron.

Što sve trebaš imati i koliko to košta?
Za baviti se dronarenjem, samo dobru volju i smartphone. Cijene drona variraju ovisno o modelu. Ima dronova do 1000 eura koji su sposobni slikati i snimati jako kvalitetne fotografije i videe, a naravno ima i dronova od nekoliko tisuća ili čak desetaka tisuća eura. Ja sam svoj početkom 2023. platio skromnih 550 eura na 12 rata 🙂

Srpanj

DCIM101MEDIADJI_0641.JPG

Što se sve ne smije raditi, dozvole, ometanja i to…
Ja operiram dronom ispod 250g, što je tzv. “otvorena” kategorija, a kako je nabavljen prije 1.1.2024., zakonodavstveno se smatra “legacy” dronom, čime neka nova pravila nisu primjenjiva, međutim sva pravila i zakoni iz minulih godina i dalje vrijede. Za otvorenu kategoriju drona, potrebno se registrirati kao operater drona pri CCAA (Hrvatska agencija za civilno zrakoplovstvo), kao prvi korak. Zatim je potrebno prijaviti let hrvatskoj kontroli zračne plovidbe u pripadajućoj aplikaciji i to je onda to. Limitacije su zdravorazumske. Ne smije se letjeti više od 120 metara niti iznad velikih grupa ljudi.

Hrvatska taj dio ima dosta dobro uređen i nije dramatično ništa, ali svakako treba spomenuti stvarno jednu sramotnu stvar, oko koje, koliko sam čuo, udruženja pilota pregovara s MORH-om. Naime RH je u Zakon u obrani iz 2021. ubacio odredbu da je zabranjeno slikati hrvatsku iz zraka (čime imamo stroži zakon od npr. Turske koja čak nije u EU, a da ne govorimo o ostatku Unije). Smiješ slikati RH iz zraka samo ako dobiješ odobrenje od DGU, koje pak smiješ tražiti samo ako si pravna osoba. Stvarno jedna velika velika sramota, koju se nadam da će udruženje pilota uspjeti riješiti s MORH-om. Postoje tu određene iznimke za slikanje imovine, ali generalno, nepotrebno strog i radikalan zakon. Zbog navedenog, slike preferiram slikati van granica Lijepe Naše, gdje je to dopušteno.

Ožujak

DCIM102MEDIADJI_0086.JPG

Koji su najveći problemi s kojima si se susreo učeći voziti?
Pa u principu, vožnja drona je iznenađujuće intuitivna. Problemi znaju biti vjetar, domet, interferencija od nekih tijela (tipa električni vodovi) te loša vizualna procjena pilota. Ono što je zahtijevalo puno više truda je naučiti na koji način snimati dronom, a da te snimke budu zanimljive za gledanje. Dosta ljudi misli da je dovoljno dignuti dron, uperiti ga prema dolje i to je to, ali ipak tu treba mrvicu više.

Što si sve do sada snimio, što ti je najbolje ispalo?
Dignem dron svaki put kada se maknem iz Zagreba, tako da smo snimio svašta, imam preko 256 GB videa i fotki, ali mislim da mi je najbolje ispala jedna sesija na Cap de Creusu, to je najistočnija točka španjolske, gdje sam uhvatio zalazak sunca u odnosu na svjetionik koji se tamo nalazi. To sam uhvatio na početku “karijere”, ali mislim da ništa bolje, bar što se tiče videa, nisam uhvatio od onda. Ali dobro, počeo sam u proljeće 2023. tako da sam još mlad 😀

Što je za tebe snimanje dronom?
Uf, ovo je tako jednostavno, a opet zahtjevno pitanje. Imam tu neutaživu želju da vidim svijet i naravno, analogno tome, da slikam sve lijepo i čarobno što vidim. Dron je odličan alat da mi pomogne stvoriti nezaboravne fotke. Kada gledam primjerice neki predivan zalazak negdje, kao i kod mnogih ljudi, u meni to budi emocionalnu reakciju. Pravovremena fotografija mi omogućuje da zamrznem taj trenutak u vremenu i vratim se na njega kad god pogledam tu fotku. Fotografija mi je ljubav, a dron mi omogućuje da fotografiram više, bolje, sveobuhvatnije. Ne idem nigdje bez njega.

Koliko treba amateru da dođe do tvojim skilova?
Za početak, hvala ti na komplimentu. Što se tiče fotografije, tu se osobno smatram amaterom. Talentiranim amaterom, ali svejedno amaterom. Što se droniranja tiče, ako netko ovo voli i leti (skoro) svaki dan, skilovi dođu relativno brzo. Treba stalno isprobavati nove stvari i učiti od drugih pilota. Svako zrno znanja dobro dođe. Bar je to tako bilo kod mene.

Čujem da dijeliš nagrade onima koji te zaprate?
Tako nekako 🙂 Pred Božić poklanjam bocu Chivasa jednom sretnom dobitniku. Da uđete u bubanj za izvlačenje potrebno je:

1.) Zapratiti me na Instagramu (@dronaldinho1989)
2.) Ostaviti lajk i komentar na neku od zadnjih par fotki (recimo serijal Gran Canaria)
3.) Podijeliti na story neku objavu

Dakle, vrijeme… sad! Hvala ti puno i sretno dalje!

You may also like

Leave a Comment

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.