Vjerojatno nema osobe koja čita ovaj blog da barem jednom u životu nije posjetila Nacionalni parka Plitvička jezera, biser Hrvatske, čudo prirode s bogatstvom vode okruženo prekrasnom šumom. Za razvoj poželjne outdoor destinacije u neposrednoj blizini Plitvica osmišljen je jedinstven projekt.
U cilju stvaranja što kvalitetnijeg programa koji povezuje prirodne ljepote, sportske aktivnosti i domaće proizvode prvenstveno malih obiteljskih gospodarstava te njihove što kvalitetnije promocije, u 2024. godini ostvarila se suradnja kroz neformalno udruživanje Turističke zajednice grada Slunja, Turističke zajednice područja Plitvičke doline i Općine Cetingrad – projekt Around Plitvice. E pa upravo smo protekli tjedan par dana bili na predstavljanju onoga što nudi Around Plitvice, i sad kad smo se malo odmorili i rekuperali, red je da to i podijelimo s vama.
Moćna turistička gastro gomilica (Domagoj Sever, Antonio Putni kofer, Branko Putoholičar, Tea Skitnica, Anita Explore Croatia, Kasandra Vilica, te moja malena kost / fotografije su od svih nas!) krenula je u istraživanje već poznatih lokacija (Rakije Magdić, helooou…), ali i onih potpuno novih. Naravno da smo se, kada smo već ovdje otišli pokloniti najvišem slapu Hrvatske, ali smo ovom prilikom otišli vidjeti slapove – i s druge strane!
Dvadesetak minuta vožnje uskim cesticama kad skrenete prema Saborskom i Plaškom (Živio drug Krule!) i eto vas kod neuglednog kućerka i nevjerojatno malog potočića koji u biti čini slapove… Totalno iznenađenje za prvi dan putovanja koje je započelo nešto sjevernije, u prekrasnim Rastokama.
Slunj i Rastoke
Rastoke, znate i sami, bajkovita priča na moćnoj Korani i njenim pritokama koje su lokalci uspješno zauzdali, ali im i pustili da imaju svoje prirodne puteve. Upravo na takvom terenu, s pogledom na slapove, divno zelenilo, souvenir shop i jaku domaću rakijicu dobrodošlice, smjestilo se imanje Slovin Unique Rastoke na kojem sam bio na svadbi Saši i Jeleni pred sto godina, a otad do danas se ovdje dogodilo milijun divnih malih stvari, od kipova vila, preko raznih detalja koji podsjećaju na ovo šumsko utočište, vidikovci, prirodna centrifuga u bačvi za veš, i općenito – profesionalan pristup držanju pažnje turista na nekoliko sati. Velika je šteta što su nedavno zatvorili ugostiteljski obrt, ali ako imate znanja i volje – natječaj je otvoren!
Da bi priča o Rastokama i Slunju bila kompletna, u uniformi pravoga graničara iz 18. stoljeća pojavio se službeni kostimirani vodič za ovaj kraj, gospodin Josip Kolaković. Koji nas je proveo turom „Putevima hrvatskog vojnika“. Elokventno, zabavno, ne zamorno, taman da saznate da su Francuzi ovdje bili svega pet godina, ali napravili više nego Austrougari za par stoljeća. Kordun je dobio ime po francuskoj riječi cordon, a oni su u tom kratkom periodu ovdje posadili dud, grožđe i kestene te pokrenuli zlatno doba poljoprivrede.
Njihov general Marmont je tada zapisao onu legendarnu: “Hrvati su narod koji će se pobuniti, ali će ipak napraviti ono što im se kaže…” Srećom, naši ljudi su sve to preživjeli i sad mogu kad požele uživati u ovom kraju.
Uživanje u novim šetnicama uz Koranu i slikanje na foto punktovima nije išlo dalje na prazan želudac, pa smo se zaputili u provjerenog favorita (ovdje završava većina svadbi, pa smo upoznati s itinerarom), restoran Feniks, malo izvan Slunja. Uz finu govedsku juhu i tradicionalno dobru janjetinu i štrudl, najugodnije je iznenađenje bilo vino lokalne vinarije Obrovac. Ozbiljno pitka graševina klizila je i bez dodatka mineralne, iako je, ispričavam se gastro snobovima, meni gemišt idealno piće us janjetinu s ražnja, ma što vi o tome mislili.
Pa smo dugo uživali u ovoj obiteljskoj priči (nismo stigli, ali treba probati i odojka, rolanu teletinu i pastrvu, uvjeravaju nas) gdje sve dolazi direktno iz domaćeg uzgoja koji se kupuje od lokalnih OPG-ova. Cijela obitelj vrijedno i marljivo stvara koncept autentične domaće ponude, s polja i vrtova ravno na stol pa možemo samo skinuti kapu na održavanju ovog sjajnog uzcestovnog objekta, meke i medine svakog gladnog vozača, i puno više od toga.
E sad je bio red pa posjet NP Plitvička jezera, klasično, kao i s druge strane, od naše prve vodičke Jasmine (TZG Slunja) preuzela nas je Mira (TZP Plitvičke doline) i pokazala nam još i Plitvice Holiday Resort s totalno drugačijim konceptom, kampom, igralištima, kućama na stupovima, bazenom, pa čak i indijanskim vigvamima! Glavna kuća se ove zime preuređuje, pa požurite dok još rade, i svakako posjetite njihov restoran s velikim punjenim pljeskavicama, sjajnim ribljim platama, štrudlama za zaljubljene i jelom dana – rižotom od gljiva.
Nerado smo napustili početak tuluma i živu svirku, ali naša Raska nas je potjerala na spavanje u TC Marko u Oštarskim Stanovima gdje nas je nakon noćenja u ogromnoj sobi sutradan kao uvertira za puno hodanja i istraživanja – dočekao potpuno nevjerojatan doručak… A i saznali smo tajnu slunjskih banana, ali više o tome u nastavku.