Tradicijska prehrana komponenta je kulture koja često na pritajen način puno govori o životu ljudi. Tako, promatrajući tradicijske specijalitete, uočavamo brojna mjesta dodira različitih kulturnih utjecaja i prežitaka, što se najjasnije vidi u namirnicama i tehnologijama koje se koriste za pripremu jela. Hrvatska je tradicijska kuharica stoga mješavina srednjoeuropskih, mediteranskih, ali i mnogih drugih kulinarskih tradicija, a mi smo odabrali nekoliko jela koja su već zaštićena u Europskoj uniji, ali i jedno koje je na tom putu.
Tako ćemo degustirati pravi slavonski kulen koji je 2017. godine upisan u Registar proizvoda zaštićenih oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla Europske unije., ali i Lički škripavac koji je službeno dobio titulu 32. hrvatskog proizvoda zaštićenog naziva u Europskoj uniji krajem prošle godine.
2018. godine umijeću pripreme pazinskih cukerančića dodijeljeno je svojstvo nematerijalnog kulturnog dobra te ga je Ministarstvo kulture i medija uvrstilo na svoju Listu zaštićenih kulturnih dobara. Pazinski je cukerančić slastica specifična po svom razgranatom obliku te po tome što se za dizanje tijesta koristi amonijak. Gotov se kolačić umače u istarsku malvaziju te potom u šećer. Ova se slastica spremala najviše za svadbene svečanosti, a s obzirom na činjenicu da ga stanovnici centralne Istre smatraju svojom lokalnom specifičnošću, cukerančić postaje autentična slastica i element kulturnog identiteta područja Pazinštine. Na radionici će prisustvovati i predstavnici LAG-a „Središnja Istra“ te će polaznicima pričati o cukerančiću, njegovim posebnostima te procesu njegove zaštite.
U Cerniku se već nekoliko godina nastoji lokalni specijalitet ćuptet uvrstiti na Listu zaštićenih kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Cernički ćuptet slani je kolač koji se pripremao prvenstveno za vrijeme svinjokolje. Komadići tijesta koje se obogatilo svinjskom masti i lokalnim vinom, pune se smjesom za kobasice. Recept je toliko specifičan da je pokrenuta i zasebna manifestacija – Ćuptetijada. Na samoj ćemo radionici pripremati i ovo izdašno jelo koje tek treba ispuniti svoj puni potencijal.
Ovakvo vrednovanje i davanje posebnih, u potpunosti zasluženih priznanja kulinarskim dostignućima dokazuje nam kako je upravo hrana izrazito bitan kulturni element koji okuplja i povezuje zajednicu na jednak način kao što to radi narodna nošnja, ples ili pjesma.
Stoga se u sklopu 56. Međunarodne smotre folklora Zagreb u travnju i održava ova kulinarska radionica naziva „Zalogaj tradicije“. Radionica se održava sa svrhom širenja svijesti o raznolikosti hrvatske kulinarske ponude.
Uz degustaciju kulena i škripavca, polaznici će se upoznali s kulturnim značajem gore navedenih specijaliteta i načinom njihove pripreme. Radionicu će voditi Kasandra Draganić, gastro blogerica s portala Vilicom kroz Hrvatsku koja putuje Hrvatskom te istražuje i rekreira tradicijske recepte. Cukerančiće i ćuptete naučila je pripremati upravo na terenu, od nositelja tih kulturnih dobara.
Veselimo se s vama podijeliti komadić hrvatske kulinarske baštine! Prijave za radionicu su otvorene, a kotizacija za jednu osobu je 100,00 kn. Ostale detalje pogledajte na LINKU.