Inovativne ideje i energija nove generacije donose nadu u održivu budućnost
Ovogodišnji Green Eye Festival, održan u organizaciji Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ 23. i 24. siječnja u Kući umjetnosti Arsen u Šibeniku, povezao je filmsku umjetnost, edukaciju i aktivizam. Organiziran u povodu četrdesete obljetnice Nacionalnog parka „Krka“, Green Eye je još jednom pokazao koliko je važna njegova uloga u podizanju svijesti o ključnim ekološkim temama, poput održiva razvoja, ekološke stabilnosti i zaštite i očuvanja prirode.
Jedan od ključnih aspekata o kojima su sudionici panela održanih u sklopu Festivala govorili uloga je medija. Kristijan Sedak, doktor komunikacijskih znanosti s Hrvatskog katoličkog sveučilišta, potvrdio je da samo jedan posto svih članaka objavljenih u medijima govori o temama održivosti.
Jezik zaštite prirode, posebno zelene tranzicije, javnosti može biti nerazumljiv zbog stručnog karaktera. Stoga se o temama održivosti u medijima mora govoriti na način koji će biti razumljiv građanima, uz to, one moraju postati dijelom redovitog javnog diskursa. Zadatak struke ponuditi jednostavna i jasna obrazloženja i rješenja, a mediji trebaju djelovati proaktivno i prenositi stručne podatke, nove propise, gospodarske aktivnosti i primjere dobre prakse. Reaktivno i senzacionalističko izvještavanje o prirodnim katastrofama uzrokovanih klimatskim promjenama, zagađenjem i uništavanjem prirode nema poticajan učinak.
Dunja Mazzocco Drvar, direktorica programa zaštite prirode u WWF Adria, potvrdila je da je struka do sada upozoravala na posljedice čovjekova djelovanja na prirodu, ali da je došlo vrijeme da se podaci svih istraživanja stave u kontekst i ponude održiva rješenja za očuvanje vrsta i staništa.
„Zelena tranzicija za Republiku Hrvatsku nema alternative. Imamo odlične preduvjete za razvoj na očuvanoj prirodi, zdravoj hrani i obnovljivim izvorima energije. Hrvatska je u svijetu prepoznata po čistom moru i očuvanim prirodnim vrijednostima“, istaknuo je Igor Kreitmeyer, ravnatelj Uprave za zaštitu prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Green Eye Festival pokazao je da ipak postoje snažni razlozi za optimizam. Stručnjaci iz različitih sektora slažu se u jednom: budućnost je u rukama mladih, koji već sada svojim angažmanom stvaraju promjenu nabolje. Nova generacija shvatila je da je krajnje vrijeme za pokretanje promjena i da su edukacija i svijest o održivosti postale ključne komponente u životu njezinih pripadnika.
„Republika Hrvatska predano radi na implementaciji zelenog digitalnog plana. Uz normativni okvir, neizmjerno je važna edukacija svih dionika. Na nama je da pitanja održiva razvoja i digitalne i zelene tranzicije predstavimo jednostavnim riječima“, kazao je Damir Habijan, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, i naglasio: „Budući da smo zemlja velike bioraznolikosti i georaznolikosti, naša zadaća je predvoditi zeleni plan za bolju budućnost.“
Panelisti su se dotaknuli i značaja lokalnih inicijativa koje doprinose održivosti. Među njima, istaknute su reforme u turizmu, koje uključuju zakonske izmjene s ciljem smanjenja broja sezonskih smještajnih objekata, što doprinosi održivosti turističkog sektora. Također, javni prijevoz istaknut je kao jedno od rješenja za smanjenje prometnog opterećenja, a komuniciranje s građanima kroz inicijative poput anketa o zelenim površinama pokazuje se kao važan alat za osiguranje njihovih potreba.
Završna konferencija projekta Nepoznata Krka: otvorenje Centra za interpretaciju prirode Krka – vrelo života
Program obilježavanja četrdeset godina od proglašenja Parka i djelovanja javne ustanove nastavio se u subotu, 25. siječnja u novom Centru za interpretaciju prirode Krka – vrelo života u Kistanjama, gdje je održana završna konferencija projekta Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke. Projekt je obuhvatio niz infrastrukturnih intervencija unutar Nacionalnog parka „Krka“, osmišljavanje i uvođenje novih prezentacijskih i interpretacijskih sadržaja, uređenje pješačkih staza, elektrifikaciju brodskog prometa i unaprjeđenje sustava upravljanja sadržajima i posjećivanjem. Sam Centar za interpretaciju prirode „Krka – vrelo života“ interpretira teme vode i bogate prirodne i kulturnopovijesne baštine Parka kroz osam izložbenih cjelina.