Vinarija Coner: Dođite do Jabučete i uživajte u finim vinima s Bilogore!
Ovaj dio naše zemlje, Bilogora, prije 15-20 godina nije bio poznat po vinogradarstvu i vinarstvu. Zadnjih godina se i to mijenja a to opće mjesto ne-vinskoga kraja najuspješnije je promijenio ekonomista Marijan Coner kupivši zemljište u Jabučeti 2008. s namjerom da se okuša u proizvodnji vina. Godinu kasnije započeli su sa sadnjom više bijelih i crnih sorti: chardonnay, manzoni, sauvignon, graševina, traminac, muškat ottonel te pinot crni, lovrijenac i zweigelt na oko 5.5 hektara. Šesnaest godina kasnije vinarija ima približno devet hektara vinograda na pozicijama u Jabučeti, Višnjevcu nekoliko kilometara dalje i manji vinograd kupljen od vinara Čačije u Sv. Trojstvu. Od početka proizvodnje Coner je bio okrenut prodaji u vlastitim objektima restoranu Franz i caffeu Piaf u Bjelovaru te u Vidalićima na Pagu restoran i apartmani Barbati. Zadnjih godina se sade novi nasadi u Višnjevcu (1500 trsova chardonnaya i 1/2 hektara scheurebea (zemling – nastao križanjem silvanca i graševine). U vinogradu u Sv. Trojstvu imaju manju količinu portugisca.
Ugostiteljstvo je nedjeljivo od vinske proizvodnje i plasmana. Impozantan restoran i vinarija, najvećim dijelom pod zemljom, ima oko 100 mjesta a još 200 se nalazi u velikom staklenom dijelu zatvorene terase. Može se slobodno reći da je restoran Coner u Jabučeti omiljeno mjesto Bjelovarčana (15 km udaljen) i zbog ukusne i cjenovno dostupne hrane i vina koja koštaju kao u maloprodaji. Odličan potez vlasnika koji daje vidljive rezultate. Iznad vinarije uz vinograde napravili su tri apartmana i pet soba najviše kategorije. Tu je veliko igralište za djecu, ZIP line i dio konjičke staze koja prolazi Bilogorom a taj je sport u ovome kraju jako razvijen. Odlično osmišljeno i što je najvažnije funkcionira! Vinarija je više puta osvajala zlata na regionalnim izložbama Vinodar za Graševinu 2022., u Zelini na izložbi vina Sjeverozapadne Hrvatske zlato za graševinu iz 2024. a na lokalnoj razini u Budrovcu 2024. bili su šampioni s graševinom… Primijetili smo i da su etikete elegantne s motivom vinograda iznad vinarije. U ponedjeljak 14. travnja u prostoru Češkoga doma imali smo, na promociji, priliku kušati sedam vina. Graševina 2023, Chardonnay 2023, Sauvignon 2023, Traminac 2023, Cabernet sauvignon 2023 i Klara cab. sauvignon 2022. Graševina 2023 12.1%alkohola i 5.8 g/L kiseline je elegantno vino s malim alkoholom i pristojnom kiselinom. Vino je kristalno bistro žućkasto zelenkaste boje, osjeti se autentični okus jabuke. U mirisu osjeti se žuto cvijeće, malo trave i jabuke. Ovo vino bi lijepo pratilo hranu (bijela morska riba-oslić ali i pastrva, mladi sir i vrhnje, povrtna jela…
Drugo vino bilo je Sauvignon 2023 12.1 alkohol i 5.5 g/L kiseline, žute boje i izraženijih zelenkastih nijansi. Vino ima sortnu čistoću prepoznatljivu na nosu herbalnih nota/pokošena trava, bazga. U ustima lijepa svježina, vino je osvježavajuće i pitko. Za gastronomski dio Lugarić predlaže šparoge s tjesteninom, rižoto od povrća, bijelu ribu, i morsku i riječnu. I za ovo vino kao i sva druga na promociji je ustanovljeno da su školski napravljena, bez zamjerki. Cijena sauvignona u podrumu i restoranu je samo 12 eura. Traminac je oduševio sve nazočne a iskusni enolog Francem je kazao da ga je probao na slijepo pomislio bi da je iz Iloka. Mislim da nema većeg komplimenta vinaru i njegovom enologu Saši Lukiću… Traminac također iz 2023. ima 14-5 % alkohola i 5.1 g/L kiseline. Vino je kristalno bistro, zlatno žute boje sa zelenkastim odsjajem. U intenzivnom profinjenom mirisu osjete se ruže, med, lič… Blaga gorčina na kraju u okusu koja je dobrodošla. Uz ovo vino odgovara aromatična hrana gljive, vrganji, wok s kozicama slatko ljutog okusa. Pasao bi rižoto od paškoga sira i tart od kruške i naravno štrudla od jabuka. Traminac je sorta koja ima veliki potencijal za tržište ali je u Hrvatskoj nažalost vrlo malo korišten. Opće odobravanje za ovo vino dolazilo je iz svih dijelova radionice.
Vino koje je Coner sastavio zajedno s enologom je cuvée Iskra (ime vinarove unuke) 2023. s 12.1% alkohola i 5.2 g/L kiseline sastavljeno pretežito od graševine, traminca i muškata žutog uz primjesu chardonnaya, sauvignona i manzonija! Namjera je bila proizvesti vino koje će biti pitko i poluslatko. To se i uspjelo s ovim cuvéeom koji je našao mnoge poklonike u auditoriju. Vino je žućkasto zelenkaste boje, intenzivnog mirisa, finog voćnog karaktera marelica, breskva, dunja, dinja… Vino je u ustima slasno, kiselina mu daje balans i nije preslatko, elegantan završetak, pitko. Uz ovo vino sommelier preporučuje pileću paštetu, džem od smokve, panetone, tart od kruške, štrudlu od jabuke. Ovakav tip vina se može piti od predjela do glavnog jela i deserta! I na kraju ali ne kao posljednje u kvaliteti, naprotiv, probali smo Klara cabernet sauvignon 2022 13.5 alkohol i 6.5 g/L kiseline je bistro vino lijepe crvene boje s ljubičastim odsjajem. Izraženih aroma divlje kupine i borovnice uz primjesu crne čokolade i kave. Vino je punog okusa i primjerene kiseline osjete se još tanini koji ne smetaju… Ovo je crna perjanica kuće. Gastronomska preporuka su jela od tamnog mesa: sve s roštilja osim piletine, biftek, ramstek, janjetina… U ovom izuzetnom vinu može se uživati za samo 13 eura MPC.
Vina vinarije Coner rađena su za jednu do dvogodišnju upotrebu, lepršava, svježa u tom stilu su i rađena. Vinarija nema problema s plasmanom koji je dosegnuo 40-50.000 litara na godinu. Butik vinarija s kompletnom ponudom – restorani, kafić, apartmani i vino – sve ovo možete pronaći kod Conera. Na predstavljanju je osim vlasnika Marijana Conera bio i Ante Galić voditelj proizvodnje u vinogradima i podrumu.
Tekst: Vjeko Madunić
Foto: Marko Čolić