Graševina Croatica organizirala trodnevni MasterClass na prekrasnim slavonskim destinacijama

Nakon izrazito uspješnog prošlogodišnjeg MasterClassa, Graševina Croatica nastavila je s brendiranjem i organizacijom poslovnih susreta na odabranim lokacijama i vinskim položajima Slavonije i hrvatskog Podunavlja.

by Ribafish
0 komentara

Udruga Graševina Croatica organizirala je press trip za brdo novinara koji vole putovanja, festivale, druženje, ali prije svega vina od ove hrvatske najpopularnije sorte grožđa. Poslušali smo zanimljiva predavanja u Osijeku, uživali u radionici Željka Garmaza u Erdutu uz savršene šarane s rašlji chefa Igora Vlatkovića te na samom kraju dana i degustiranju vrhunskih graševina uz vodstvo Saše Špiranca u nevjerojatnom preuređenom podrumu u Iloku.


Drugi dan je bio sličnog intenziteta, pa smo nakon razgleda iločkog starog grada posjetili prekrasnu hacijendu pod nazivom Vinarija Papak u Radošu, kušali graševine iz osam zemalja Europe i uživali u pričama Ive Kozarčanina, Tome Jakopovića i domaćina, sjajnog Maldena Papka, pojeli im sve salenjake i završili u Principovcu na Dunav Wine Festivalu, pijuckajući uz brdo ostalih bisera i nova čuda Domagoja Buhača te najbolje vino svijeta 2023. godine, Grašac Vinarije Vinčić s Fruške Gore. Dakle, divota…

Dubok naklon i kapa dolje našoj raski Daniri, nije joj bilo lako s našim mini busom, vrhunski provod i puno novih saznanja. Ponovit će se!

Službena objava:

Ovogodišnji Graševina MasterClass održao se od 9. do 11. listopada s vrlo raznolikim programom, a događanju su se odazvali vinski profesionalci, distributeri, sommelieri, i najznačajniji domaći mediji koji su kroz radionice, ali i B2B druženja otvorili bitne teme o pozicioniranju Graševine.

Događanje je započelo u Kutjevu u vinogradima Krauthaker uz kušanje vina Slavonije i hrvatskog Podunavlja, a zatim se nastavilo u vinarijama Galić i Sontacchi, gdje su se pod vodstvom sommeliera Darka Lugarića održale dvije radionice pod nazivima “Dosljednost i izvornost vina i vinarija Graševine Croatice i „Terroir 2.0 vinogorja Slavonije i hrvatskog Podunavlja“. MasterClass u Kutjevu zaokružen je degustacijskom večerom u restoranu Slavonska kuća Vinkomir, gdje su sudionici imali priliku kušati specijalitete lokalne kuhinje uz pažljivo odabrana vina.

Drugi dan, rezerviran za konferenciju GO (Graševina Osijek), održan je u osječkom Centru za posjetitelje Tvrđa u organizaciji Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu, Osječko-baranjske županije, Grada Osijeka, Turističke zajednice OBŽ i Graševine Croatica. Glavne teme konferencije bile su „Izazovi i prilike vinske industrije u Republici Hrvatskoj“ i „Mijenjaju li milenijalci i generacija Z vinsko tržište?“.

„Graševina je naša gospodarski najznačajnija sorta koja u proizvodnji čini 25 % površina i gotovo 45 % proizvedenog vina. Od ove sorte vinari proizvode široku lepezu mirnih vina te pjenušava vina. S obzirom na količine i kvalitetu, pri čemu je 80 posto vina u kategoriji kvalitetnih i vrhunskih vina, graševina kao sorta ima daleko najveći izvozni potencijal te može biti lokomotiva i za ostala hrvatska vina. Stoga graševina svakako zaslužuje posebnu pozornost i ovakvu konferenciju na kojoj se raspravlja o aktualnim izazovima u proizvodnji i mogućnostima marketinške prezentacije te novim načinima komunikacije prema potrošačima osobito mladim pripadnicima Z generacije“, rekao je izv. prof. dr. sc. Krunoslav Karalić, v.d. ravnatelja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

Istoga dana kušala su se vina prema odabiru Željka Garmaza na položajima vinarije Erdut, a poseban je interes bio za Grand MasterClass radionicom odabranih graševina koju je vodio Saša Špiranec u impresivnom Starom podrumu Iločkih podruma.

Da su gastronomija i enologija usko povezani s turističkim aspektom brendiranja destinacija, potvrdili su sudionici i trećeg dana MasterClassa, razgledavajući podrume Iločkih podruma i zidine Starog kraljevskog grada Iloka koje su sveprisutne oduševile ljepotom, elegancijom i iznimnom poviješću.

Uzvanici iz svih krajeva Hrvatske i regije potom su se uputili na jednu od najudaljenijih točki Hrvatske, Vinariju Papak, gdje je bilo organizirano kušanje graševina iz više zemalja po izboru vinskih stručnjaka Tome Jakopovića i Ive Kozarčanina, što je bila i uvertira u završnu svečanost ovog trodnevnog boravka u Slavoniji.

Na ladanjskom imanju Principovcu pod zvijezdama održan je Dunav Wine Festival – specijalizirani boutique festival u organizaciji Graševine Croatice i u suradnji s TZ Vukovarsko – srijemske županije i hrvatskim vinskim portalom Vinski klub. Festival je ponudio jedinstveno iskustvo za ljubitelje vina i pažljivo biranih gastro delicija, a uz odabrana vina Slavonije, hrvatskog Podunavlja i susjednih zemalja, renomirani kuhari Ivan Đukić, Saša Vojnović i Igor Vlatković pobrinuli su se za showcooking stage pripremivši na kreativan način jela koja su se savršeno sljubila s vinima za vrhunski doživljaj gastro kombinacija. Festivalski program vodila je Ana Radišić, dugogodišnja televizijska voditeljica i osnivačica podcasta „U oblacima s Anom Radišić“, a atmosferu su dodatno začinili glazbenici Marina Soldo i Dorian Brekalo.

Tomislav Panenić, direktor Graševine Croatice, istaknuo je „Nakon vrlo uspješne prve godine odlučili smo nastaviti s ovom odličnom praksom i pokazati novu destinaciju. Graševina, kao jedna od najznačajnijih sorti srednje Europe te najzastupljenija Hrvatska sorta zaslužuje događanja ovakvog tipa.“

Predsjednik Graševine Croatice, Renato Krčmar, nadovezao se zaključivši: „Ambiciozno smo pristupili organizaciji događanja, htjeli smo kroz tri dana prikazati sve stilistike Graševine iz Hrvatske, ali i šire. Također, želja je bila dati uvid u različit cjenovni rang Graševine te koliko je ona vrijedna pažnje, dodatnog brendiranja i njegovanja u znanstvenom i stručnom smislu jer potencijali za gospodarstvo i turizam koje nam ova sorta pruža su iznimno značajni, a uvjeren sam da će u budućnosti dobivati na značaju sve više i više.“

Iz Graševine Croatice poručuju kako su sinergija vinske struke, turističkog i gastro sektora te državnih institucija neophodni za provođenje usuglašene strategije kako bi graševina kao sorta ispunila svoj velik potencijal i doprinos gospodarstvu.

Foto: Katarina Živković

I ovo bi vam se moglo svidjeti

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.