Službena objava:
U utorak 12. studenog održana je „Večer bez glutena“, na kojoj je Udruga CeliVita s partnerima i prijateljima, a uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Ministarstva zdravstva, obilježila uspjehe koje je Registar bezglutenskih proizvoda ostvario u prethodnoj godini. Bezglutenska prehrana jedini je oblik liječenja za oboljele od celijakije, a u tome su ključne točne i precizne informacije o proizvodima koji ne sadrže gluten ni u tragovima, a koje Registar osigurava svojim korisnicima.
U usporedbi s listopadom 2023. godine, dnevni broj korisnika Registra bezglutenskih proizvoda se udvostručio. Danas Registar čini više od 1.000 proizvoda i 25 proizvođača koji su svojom potporom omogućili njegov rast i razvoj, a samim time osobama oboljelima od celijakije te svima uključenima u nabavu i pripremu hrane bez glutena provjerene informacije o proizvodima.
„Dostupnost pouzdanih i točnih informacija o bezglutenskim namirnicama jedan je od većih izazova u uspješnom provođenju sigurne bezglutenske prehrane, a što može bolje pomoći u tome nego Registar bezglutenskih proizvoda. Registar je jedinstven je alat, ne samo u Hrvatskoj nego u cijeloj regiji, koji sadrži popis proizvoda sigurnih za oboljele. Pristup registru je besplatan za sve korisnike, a želja nam je da tako ostane i u budućnosti. Uime udruge pozivam sve proizvođače da se pridruže Registru jer je podrška Registru podrška ranjivim skupinama – osobama s celijakijom i njihovim obiteljima te podrška djelovanju udruge“, istaknula je Amalija Jurjević Delišimunović, predsjednica Udruge CeliVita.
U sklopu „Večeri bez glutena“ održan je panel „Registar bezglutenskih proizvoda – utjecaj na društvo i oboljele“ u kojem su sudjelovali načelnica Sektora za kvalitetu hrane pri Upravi za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Sanja Kolarić Kravar, specijalist pedijatar u KDB Zagreb Mario Mašić, dr.med., direktorica službe u sektoru Korporativni razvoj tvrtke Podravka Davorka Gajari i vlasnica proizvođačke tvrtke Moje malo zlato Ivana Žorž. Panelisti su razgovarali o izazovima bezglutenske prehrane, ali i proizvodnje te su se iz vlastite perspektive i iskustva predstavili utjecaj i važnost Registra, kako u liječenje celijakije tako i u podršci ranjivim skupinama u društvu.
Registar je razvijen 2021. godine kao pilot projekt u sklopu Interregovog projekta „CD SKILLS“ u kojem je CeliVita sudjelovala kao hrvatski partner uz KDB Zagreb. U međuvremenu registar je postao ključan alat za oboljele od celijakije i danas je dostupan u svakom trenutku, 24 sata na dan, a od velike je koristi i za sve one uključene u nabavu i pripremu hrane bez glutena, neovisno o tome priprema li se u obiteljskim domovima, institucionalnim kuhinjama (vrtić, škola, bolnica) ili u ugostiteljskom objektu.
Nakon što su upoznali uspjeh i važnost Registra, uzvanici su uživali u nastupu članice Udruge Andree Rakočević, diplomirane jazz pjevačice koja i sama živi život bez glutena, te su se u dobrom društvu opustili uz bezglutenske zalogaje.
Ove je godine Udruga CeliVita obilježila 10. obljetnicu postojanja tijekom kojeg je oboljelima i članovima njihovih obitelji omogućila da steknu potrebna znanja i vještine za život na strogoj prehrani bez glutena. Više od 500 obitelji dobilo je izravnu pomoć u individualnim savjetovanjima te u sklopu programa i radionica kao što su Mala škola celijakije, Nutricionistička radionica i Psihološka radionica. Uz potporu Ministarstva zdravstva, Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva te ESF-a, Udruga je u više od 28 zdravstvenih ustanova upoznala zdravstvene djelatnike o izazovima života s celijakijom s ciljem poboljšanja skrbi oboljelih, a u 122 obrazovno-odgojne ustanove više od 600 djelatnika educirala o radu s oboljelima od celijakije te o pripremi sigurnih bezglutenskih obroka.
Više informacija na: