Službena objava:
Spajajući najbolje od ravnice, voda, brežuljaka i šuma, područje slavonske Posavine skriveni je biser kontinentalne Hrvatske. Ta skrivenost je pomalo i fascinantna i nevjerojatna, budući da je rijetko koji hrvatski kraj ujedno i tako pristupačan – u Brodsko-posavskoj županiji od autoceste nikad niste udaljeni više od 20-ak minuta vožnje.
Kako bilo, ako krenete „kopati“, osim prometne povezanosti i slikovitih krajolika, slavonska Posavina pred vas će staviti i još jednu, gotovo pa doslovno slatku brigu. Riječ je o regiji u kojoj ćete pronaći nekoliko izuzetnih mjesta za vikend-punjenje baterija. Oplemenjeno i podjednako kvalitetnim lokacijama za gastronomsku uživanciju na domaći način, područje koje smo dugo vremena doživljavali kao tranzitnu zonu, nameće se kao destinacija koje morate posjetiti, a svakako i okusiti. Uostalom, ne kaže se uzalud da su posavska odredišta čuvari tradicije, okusa i baštine.
I ovog proljeća neodoljivi – slavonski salaši nadohvat ruke
Siđete li s autoceste na izlazu Lužani te krenete starom cestom na istok, ubrzo ćete se zateći u ambijentu koji možda i ne biste očekivali – okupano proljetnim suncem i zelenilom, ispred očiju će vam izroniti pravo malo more vinorodnih brežuljaka s decentno uređenim zdanjem u sredini. Pomalo toskanski ili istarski prizor zapravo je razglednica Stupničkih dvora, odličnog restorana, vinarije i hotela u srcu Stupničkog vinogorja, ne toliko poznatog, ali vrlo kvalitetnog vinogradarskog područja na južnim obroncima pitome Dilj-gore. Ponikli iz vinarske tradicije – ovdje ćete kušati odličnu graševinu, chardonnay i pinot crni – Stupnički dvori do danas su izrasli u mjesto koje na poseban način pripovijeda povijesnu priču u suvremenom stilu. Vrhunska vina, birane delicije i nezaobilazni wellness & spa sadržaji zaokružuju iskustvo boravka u ovom „toskanskom kutku“ graničarskog Posavlja.
Iz ljubavi prema konjima
Bliže nizini Save, okolica krije još nekoliko mjesta koja kvalitetom doživljaja mogu parirati bilo kojem ruralno-turističkom odredištu u zemlji. Istočno od Broda, u mjestu Garčin, obiteljska priča o strasti i ljubavi prema konjima iznjedrila je slavonsko imanje za 21. stoljeće – Ranč Ramarin. Tečajevi jahanja, obilasci prekrasnog ravničarskog krajolika konjima, niz sadržaja na samoj lokaciji, kao i odličan restoran čine ovo mjesto odredištem za koje vam, lako moguće, ni produljeni vikend neće biti dovoljan. Ostati, naravno, možete koliko želite, budući da na ranču možete noćiti u nekoliko varijanti. Ovisno o tome što vam se najviše sviđa, tu su romantični bungalovi uz jezerce, kamp-parkiralište te hostel.
U zagrljaju Save
Da posavska Slavonija vrijedi svakog noćenja, uvjerit ćete se i posjetom selima koja čine srce stare graničarske Slavonije, smještenima tik uz Savu. Nekoliko kilometara južno od Garčina, u selu Oprisavci (nomen est omen!), tradicija živi u svakom prizoru starih šokačkih kuća i avlija; u ambijentu iskonske panonske divljine koji ćete zateći promatrajući autohtone pasmine goveda, svinja i konja na ogromnom naplavnom pašnjaku Gajna, zaštićenog u statusu značajnog krajobraza.
No, ne morate ovdje samo promatrati. U obližnjoj Kući dida Tunje tradicijski restoran, etno-imanje i prenoćište stapaju se u jedno, nudeći vam pregršt razloga da proljeće u slavonskoj Posavini proglasite jednim od najugodnijih turističkih iznenađenja u životu.
Foto: Saša Pjanić i arhina Ranč Ramarin