Ako ste jednom prešli preko jednog od mostova preko rijeke Salzach s kojeg odzvanjaju zvukovi jednog od najvećeg genija u povijesti glazbe, prošetali uz Mozartovu kuću, pored vrtova i dvorca Mirabell, uz Franjevačku crkvu, ili po Residenz trgu, sigurno ste se poželjeli vratiti u ovu bombonijeru od grada. Još kad se sjetim onog koncerta Neila Younga 1995., ufff…
Foto: (c) Tourismus Salzburg GmbH
Točka na i posjetu Salzburgu je svakako odlazak na jedan od najstarijih božićnih sajmova na svijetu, onaj na Katedralnom trgu, koji se održava još od daleke 1491. godine.
Romantična šetnja puna pogleda na ukusno šarenilo, uredne štandove, prekrasna drvca i ukrase, zvukove božićnih napjeva sa zvučnika, ali i a capella, sve je to razlog da poželimo što prije otići do Salzburga, koji je također i “rodno mjesto” čuvene božićne pjesme Tiha noć, što ga dodatno smješta jako visoko na ljestvici najvažnijih adventskih okupljališta u Austriji.
(c) Österreich Werbung / Christoph Oberschneider
Ono što nas gurmane čak i najviše veseli pri pomisli na Advent su svakako mirisi kuhanih napitaka, slaniša i pogotovo slatkiša koji nam napune smrznute nosiće. U to ime, eto jedan recept koji nas podsjeća upravo na Salzburg i Austriju!
Prepuštam tastaturu Kasandri i Vilicom kroz Hrvatsku!
————————————–
U Salzburgu ne možete proći njihovim božićnim sajmom, a da vas ne privuku medenjaci, najčešće u obliku srca, mirisni i lijepo ukrašeni. Poželjeli smo si baš takve doma, da ih grickamo uz šalicu kuhanog vina i gledamo u naše božićno drvce.
Našli smo pravi austrijski recept za Lebkuchen keksiće i bacili se na pripremu. Iako mogu svašta ispeći, moram priznati da mi dekoriranje nije jača strana. Uvijek zeznem gustoću smjese za ukrašavanje pa sam bila jako sretna kad mi je stigao paket iz CukerLaba s njihovim medenjacima, ali i smjesom za ukrašavanje u tri božićne boje. Taman u pravo vrijeme da i naši austrijski medenjaci dobiju božićno ruho!
Potrebno vam je:
500 grama raženog brašna
120 grama šećera u prahu
250 grama meda
korica jednog limuna
1 prašak za pecivo
2 jaja
120 grama maslaca
Mješavina začina za medenjake (cimet, klinčić, piment, korijander, kardamom, đumbir, muškatni oraščić)
1 žlica cimeta
Maslaca narežite na kockice i utrljajte u brašno koje ste pomiješali s praškom za pecivo. Dodajte šećer u prahu, jaja, začine za medenjake, med i sitno ribanu koricu limuna.
Zamijesite gusto tijesto koje neće biti pretvrdo, ali ni premekano. Umotajte ga u prozirnu foliju i pustite u hladnjaku sat vremena da odmara.
Nakon sat vremena, dobro pobrašnite radnu površinu i razvaljajte tijesto na debljinu od pola centimetra. Da bi vam bilo lakše, podijelite tijesto u dva dijela, a onaj koji u tom trenu ne koristite, vratite u hladnjak.
Izrezujte oblike po želji. Naravno, u duhu tradicije bi bili oblici zvjezdice ili srca, ali mi smo se odlučili za modernije oblike koje smo i ukrasili po želji.
E tu pustite mašti na volju, svakako uključite cijelu obitelj u ukrašavanje i dobro se pritom zabavite. Kuhano vino poželjno za odrasle dok gledaju nered koji ostaje na radnoj površini.
Salzburg nije poznat samo po svojim božićnim specijalitetima koje možete pronaći na njihovom božićnom sajmu već ima jedno posebno jelo koje možete pojesti u restoranima, ili ga pripremiti doma. I to su salzburške noklice! Zvuči kao nešto za juhu? E pa ovo vam je još jedan desert koji ćete moći smazati poslije ručka, a itekako će prijati u ovo blagdansko vrijeme.
Potrebno vam je:
250 ml hladnog bjelanjka
120 g šećera
6 žumanjaka
60 g glatkog brašna
ribane kore od jednog neprskanog limuna
1 žličica vanilin-šećera
malo soli
šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Ne znamo s čim bismo ovaj recept usporedili, možda neke drugačije šnenokle, malo vuče i na kremšnite, a nama se baš svidjelo.
Bjelanjke kad odvojite od žutanjaka izmjerite, no sasvim sigurno će vam biti dovoljna i ova odvojena količina. Mikserom lagano miješajte bjelanjak, dodajte vanilin šećer, sol i koru od limuna te nastavite miješati. Postupno dodajte šećer i miješajte tako dugo dok snijeg sasvim ne očvrsne.
Dodajte jedan po jedan žutanjak i lagano miksajte. Nježno umiješajte brašno. Pazite da vam smjesa ostane pjenasta i lagana. Od smjese oblikujte noklice i složite ih u pleh. Mi smo malo pretjerali s količinom pa je dosta to bilo zgusnuto, ali ako uzmete veliku žlicu, njom možete lijepo oblikovati noklice. Pecite 10 minuta u pećnici na temperaturi od 180 ° C.
Gotove noklice pospite šećerom u prahu i odmah poslužite.
Ili jednostavno, posjetite Austriju čim prilike to dozvole, a što vidjeti, gdje jesti i što jednostavno ne smijete propustiti na putovanju ovom divnom zemljom pronađite na linku – https://www.austria.info/hr
Naslovna fotografija: (c) Tourismus Salzburg GmbH