Zdravko jednostavno živi plivanje, pa ako se želite okušati u plivanju, vratiti plivačkim treninzima, rasplivati, proplivati, popraviti svoju tehniku, provjeriti koliko ste napredovali u mjesec dana, ili jednostavno vidjeti stare i upoznati nove plivačke prijatelje – za sve se to brine ova vječito nasmijana mrcina, koja još uvijek pliva bolje od mene.
Srećemo se na bazenima, maratonima, natjecanjima i jednostavno, Shark kako ga odmilja zovu, stvarno voli to što radi i nesebično se u potpunosti daje za plivanje. Kako sam i ove nedjelje plivajući poput skotne moruzgve na RePLigi skužio da, koliko se god trudio, niti ovaj put neću srušiti vlastiti rekord na 50 od 27.84, a samim time niti na 200 metara od 2.37.98, (ali, naravno, plivao i družio se puna dva sata, što je i najbitnije u cijeloj priči), upitao sam Zdravka malo o njegovoj povijesti i zašto bi što više ljudi trebalo što češće doći plivati.
Dakle Zdravko, idemo od početka, reci nam tko si i što si?
Tko sam? Običan smrtnik koji se navukao na plivanje i lik kojem u venama teče klor umjesto krvi. Što sam? Plivački entuzijast.
Dakle, klorofil! 🙂 Kako je krenulo s plivanjem?
U mladosti sam se bavio atletikom, streljaštvom i kuglanjem. U srednjoj školi sam napravio izlet u sportske igre koji je završio lomovima noge i ruke. Početkom četvrtog razreda SŠ prijatelj iz razreda me pozvao da dođem trenirati plivanje s njim na ZPM. Premda sam u to vrijeme službeno bio neplivač, otišao sam i to je bilo to. Na bazenu sam došao u ruke trenera Ivana Gajšeka i uz njega i prvu generaciju PK Igra (Pejić, Kežman, Szabo) navukao se na plivanje.
Koja su ti najveća postignuća?
Najveće postignuće je što sam nakon 30 godina još uvijek aktivno u plivanju i plivački entuzijazam me nije napustio. Šalu na stranu. Najveće postignuće su svi moji plivači koji su uz mene proplivali i zavoljeli plivanje, te me sve ove godine prate u ”nedoba” i redovito dolaze na moje jutarnje i nedjeljne treninge.
Plivaš li i danas i kako?
U zadnje vrijeme zbog zdravstvenih okolnosti plivam manje nego što želim. Plivanje za mene dođe kao neka vrsta čišćenja od svakodnevnih stresova i punjenje baterija…
Što sve danas radiš?
Radim u jednoj Gradskoj firmi i od toga živim. Honorarno vodim program rekreativnog plivanja ZSSR Sport za sve na ZPM. Volontiram u PK i KDP Posejdonu – klubovi nastali kada se u programu Sport za sve pojavila kritična masa plivača zainteresiranih za odlaske na plivačka natjecanja za veterane. Zadnjih nekoliko godina veliki dio vremena trošim na pripreme, organizaciju, provedbu RePLige. Također, držim individualne privatne treninge za ljude koji žele naučiti, popraviti ili usavršiti svoje plivanje.
Hvala ti na ispravcima tehnike i puno lakšem plivanju tijekom RokOtoka. Kako je uopće došlo do RePLige?
Pošto sam kasno proplivao i osjetio čari natjecateljskog plivanja, postavio sam si pitanje kako drugima pružiti iskustvo plivačkih natjecanja. Rodila se ideja da probam organizirati natjecanje na kojem će moći nastupiti apsolutno svatko tko se imalo zna održavati na vodi. Kao popularni Baltazar iz djetinjstva, mislio sam, mislio i domislio – pokrenut ću natjecanje koje će ići jedanput mjesečno na Zagrebačkim bazenima, a plivat će se utrke na 50 metara jer to može isplivati apsolutno svatko. Jedna će utrka ući u konkurenciju, a ostale će biti van konkurencije. Vremena će se štopati i pretvarati u FINA bodove, radi lakšeg uspoređivanja…
Kako sam uspješno surađivao sa ZSSR Sport za sve od 1996. sjeo sam s tadašnjim tajnikom Zagrebačkog saveza sportske rekreacije Sport za sve i izložio mu ideju RePLige kao projekta popularizacije plivanja i popularizacije termina plivanja Sport za sve u Zagrebu. Cijela priča krenula je u listopadu 2011., a 2012. se plivalo samo 50 m. Već iduće sezone dodana je i dionica od 200 m. Do danas se uredno održava, uz iznimku korona-godine kada nam zle sile nisu dopustile održavanje iste.
Objasni nam pravila i kako se često i gdje održava?
Pravila su klasična plivačka. Kroz ligu skupljaju se bodovi i na kraju sezone proglašavaju pobjednici po kategorijama. Liga se održava u terminima ZSSR Sport za sve od 10. – 6. mjeseca. Sezona se sastoji od devet kola, jednom mjesečno na bazenima u Zagrebu (ZPM, PVC, Utrine, Svetice) u nedjeljnim terminima Sport za sve. Svi natjecatelji koji nisu članovi ZSSR Sport za sve, plaćaju simboličnu kotizaciju od 1,5 eur po kolu. Prijave su na licu mjesta. Na svakom kolu se pliva jedna službena utrka i koliko vrijeme dopusti neslužbenih. Dionice koje se plivaju su 50 i/ili 200 metara tehnikom po želji.
Više o RePLigi možete saznati na www.pk-posejdon.hr, www.sportzasve-zagreb.hr, te Facebook stranici RePLige. RePLiga je jedino natjecanje na koje ne morate doći u točno određeno vrijeme (osim 9. kola), i jedino natjecanje na kojem se sve utrke snimaju kako biste ih naknadno u udobnosti svojeg doma mogli na miru pogledati.
Što si do sada postigao, što želiš postići i gdje se vidiš za pet godina?
Od pokretanja je s nama plivalo preko 600 ljudi. Želja mi je doći do razine da po kolu nastupi barem 60 plivača. San je pokrenuti sustav natjecanja s fiksnim kalendarom na razini Hrvatske. RePLiga bi se istovremeno plivala po svim gradovima koji imaju bazene, a ponedjeljkom bi se radili rezultati na državnoj razini. Možda je to više utopija nego san, ali nikad se ne zna.
Kakvo je stanje s plivanjem u Zagrebu, kakvo u Hrvatskoj?
Ako ćemo gledati veteransko plivanje, stanje je u ZG i Hrvatskoj poprilično uspavano (mislim da je tako i s ostalim sportovima, izuzev trčanja). Rekreativci se srame pokrenuti, bivši plivači većinom bježe od bazena i ne pada im na pamet natjecati se u ”poznim” godinama, a kile samo dolaze. Uglavnom ima puno prostora za dizanje rekreativnog i veteranskog sporta na višu razinu.
Kad je sljedeća Liga?
Iduće kolo RePLige trebalo bi se održati u nedjelju 17. 12. 2023. na PVC Mladosti (bazen na Savi) od 14:00-18:30.
Za kraj bih posebno zahvalio ZSSR ”Sport za sve” bez čije pune podrške RePLiga ne bi nikada zaživjela.
Vidimo se, hvala ti na svemu što radiš.
1 komentar
[…] Ribafish je pisao na svom blogu o Rekreativnoj Plivačkoj Lizi. […]