Prva će asocijacija svim ljubiteljima piva na spomen Njemačke s razlogom biti Oktoberfest, najveći i najstariji tradicionalni sajam cuge, klope, pjesme i feštanja na kojem se svake godine obaraju novi rekordi.
No, uz ovo neprijeporno veliko slavlje, Njemačka skriva milijun malih priča za napitak od ječmenog slada koji je iza čaja najrasprostranjeniji na svijetu, a koji se nikako ne isplati konzumirati na prazan želudac, pa se iz Švabije uvijek vratim s kojom kilom viška. I s puno priča…
Iako nam situacija trenutno ne dozvoljava da iznajmimo sobu za vikend, sjednemo u avion i auto, i za par sati sjedimo u pivnici s bradatim lokalcima, ljuljamo se u ritmu polke i naručimo perece, kobase i krigletinu od litre, lijepo se prisjetiti nekih putovanja i zabilježiti ih za ponavljanja čim se stvari vrate u normalu, zar ne?
Pa stoga otvorite svoju Schlenkerlu, Augustiner, Insel, Weihenstephaner Vitus ili što god vam je omiljeno od brendova, zavalite se u fotelju i u mislima se vratite u Njemačku – i računajte na mene na stražnjem sjedalu kada se otvore granice i svi ponovo prodišemo!
München
Kao prijestolnica Bavarske, München spada među najvažnije europske destinacije kada je u pitanju uživanje u pivu. Danas se u gradu sve vrti oko ugodnog i kvalitetnog života. Bilo da uživate u jednom od brojnih dvorišta s bogatom ponudom piva, šopingirate u nekoj od ulica s ekskluzivnim robnim markama, ili da idete na tekmu – lifestyle je u Münchenu sve!
Kada je pivska kultura u pitanju, Oktoberfest je must visit za sve ljubitelje velike krigle, mase, luna parkova, i općenito gigantskih fešti i kirbaja.
Foto: Saskia Wahler Photography / GNTB
Moj jedini pokušaj je završio prilično neslavno jer smo jedva ušli u šator, u kojem su bili pretežno po stolovima bili talijanski vatrogasci urlavši pritom alpske popevke od kojih bi i Kekec pobjegao na pusti otok, ali nakon tri krigle – pjevali smo i mi s njima.
Dakle, ako želite dernek, rujan i listopad su vaši, ali München krije i stotine malih slatkih tihih pivnica u kojima ćete se barem jednom zaljubiti u odoru konobarice i samo konobaricu. Long life dindrle!!!
Za više informacija o gradu, kliknite na link: München https://www.germany.
Rügen
Ne dolaze svi Nijemci preko ljeta na našu obalu. O ne, gadno biste se prevarili, a isto tako i iznenadili i oduševili da ljeti dođete na otok Rugen na sjeveru Njemačke, točnije u Baltičkome moru. Temperatura oko 25 stupnjeva, Baltik 22-23, kućice od drva, bijele, u gustoj šumi, dugi drveni molovi, kafići, restorani, ja nisam par dana došao sebi.
Čisto oduševljenje! Iako smo bili u društvu koje više uživa u sjajnim domaćim rizlinzima, našlo se mjesta i za posjete pivovarama.
Tako od srca preporučujem Störtebeker Braumanufaktur, na adresi Greifswalder Chaussee 84, koji je doduše preko puta Rügena, u prelijepom Stralsundu, gdje možete uživati u klasičnim lagerima, schwarzbieru, a za one modernije, tu je mlada pivovara Insel. Osnovana 2015. svojom inovativnošću, praćenjem i postavljanjem trendova i dalje je veliki hit u Europi, a možete je naći i kod nas.
Iako vam možda neće prijati pivo s morskom soli, tu uvijek možete probati klasične Aleove, IPA, i piva s divljim kvascima! Ova regija obožava riblje specijalitete, pa smo uz smuđa i lososa te fantastičnoj krumpir salati i juhi od batata dugo pričali o smislu života. Ljetovanje samo takvo!
Berlin
Jedan od najfascinantnijih svjetskih gradova, Berlin je poznat kao prijestolnica vrhunske zabave, gastronomije, klasične i alternativne kulture… Ukratko, Berlin je za svakoga u svako doba godine. Bilo da ste se došli voziti krstaricom po rijeci Šprevi i uživati u čudima arhitekture iz svih razdoblja, ili ste došli partijati u nekom od poznatih klubova istočnog dijela grada, u Berlinu vam sigurno neće biti dosadno.
Kao svjetska metropola, Berlin nudi obilje mogućnosti kada je gastronomija u pitanju. Od vrhunskih restorana za one dubljeg džepa, do uličnih štandova s kobasicama i lokalnim Berliner Weisse pivom po niskoj cijeni.
Foto: Mike Hofstetter / GNTB
U Berlin sam se zaljubio zbog muzeja Ramonesa, vrhunskih uličnih kebaba boljih od onih u Istanbulu, prvi puta sam jeo u restoranu s Michelinovom zvjezdicom i pošteno se satrao u Bavarskom restoranu Augustinerbrau am Gendmenmarkt. Uz karakterističan bistar i nezačinjen njemački lager jeli smo koljenicu, kobase, bečki šnicl i hrpu priloga u vidu kupusa i krumpira.
Dakle, kao da dođete u riblji restoran u Zagrebu, mislim da posjet bavarskom restoranu u Berlinu i nije neki grijeh… Za ljubitelje crafta, preporučujem Katz Orange, fensi restoran s brutalnim izborom svega najboljeg njemačkog što miriši na hmelj!
Foto: Francesco Carovillano / GNTB
Za više informacija o gradu, kliknite na link: Berlin https://www.germany.
Nürnberg
Iako je mnogima poznat po sudskim procesima nakon Drugog svjetskog rata, Nürnberg je puno više od toga. Grad je to bogate povijesti s veličanstvenim dvorcem, lijepim fontanama, muzejima… Pivarstvo i uživanje u pivu omiljena su razonoda stanovnika i gostiju grada.
U Nürnbergu vjeruju da je upravo tamo nastalo crveno pivo (rot beer), iako će vam u Belgiji reći drugačije. Ako se pridodaju i pivari iz regije Frankonija, radi se o u ukupno 1000 vrsta piva koja se proizvode na području s najvećim brojem proizvođača piva po kvadratnom kilometru na svijetu!
Kako sam ovaj grad s impozantnim trgom na nekom mostiću posjetio s još milijardu navijača u razdoblju kad baš i nisam bio pri parama, popio sam jako puno dućanskih piva i obećavam da ću se vratiti prvom prilikom i nadoknaditi sve propušteno.
Foto: Uwe Niklos / GNTB
Za više informacija o gradu, kliknite na link: Nürnberg https://www.germany.
Stuttgart
Malo je gradova tako dobro spojilo lagani tempo uživanja u visokoj kulturi s valovima adrenalina koje izazivaju superbrzi automobili… Ako ste u Stuttgartu, sigurno ćete posjetiti muzej Mercedes-Benz ili pak Schweine Museum – najveći svjetski muzej posvećen svinjama. A koliko sam odojaka pojeo…
Foto: Werner Dieterich / GNTB
Kada je u pitanju pivska scena, u gradu ne manjka odličnih pubova i craft beer proizvođača. Ipak, najvažniji pivski događaj svakako je Cannstatter Volksfest – drugi najveći festival posvećen pivu na svijetu iza, pogađate, Oktoberfesta u Münchenu. Stuttgart sam posjetio dok je još Hajduk igrao u Ligi Prvaka, pa vam neću savjetovati gdje da odete, nego ću ga detaljno razgledati jednog dana kad skinemo maske.
Za više informacija o gradu, kliknite na link: Stuttgart https://www.germany.travel/en/cities-culture/stuttgart.html
Frankfurt
Ovaj grad u saveznoj državi Hessen spada u najmodernije gradove Europe. S brojnim neboderima u kojima se vode po ekonomiju važni sastanci i razgovori, te trećom najvećom europskom zračnom lukom, Frankfurt je važno poslovno središte, a ima i oko 60 kulturnih institucija kao Njemački muzej filma, Muzej arhitekture i galerija Schirn Kunsthalle.
Foto: Elan Fleisher / GNTB
Kada je riječ o pivskoj tradiciji u gradu, treba se sjetiti tornja Henninger koji je godinama bio najveće skladište ječma na svijetu – s kapacitetom od 16 000 tona! Ipak, zbog prevelikih troškova renovacije srušen je 2013.
Die Birothek (Skyline Plaza Frankfurt, Europa-Allee 6) je svakako lokacija na koju ću se uputiti u potrazi za malim neovisnim pivima, a onda u ispravljanje greške što sam devedesetih još pio sokove umjesto pio piva.
Foto: Knut Pflaume / GNTB
Kobase i senf usto, i onda u obilazak ostalih mjesta koja kriju divne priče, među ostalim definitivno u pivovaru Weiheinstefan koja postoji od 1040. Godine, ali i brdo novih craft pivovara koje niču iz dana u dan.
Za više informacija o gradu, kliknite na link: Frankfurt https://www.germany.
Držimo fige svim pivarima da prebrode ovu krizu, kao i svima nama da izdržimo i vidimo se jednog dana na proputovanju!
*naslovna fotografija: Andreas Hub / GNTB
*nepotpisane fotografije: Domagoj Jakopović Ribafish