Etno farma Mirnovec, Samobor: Prekrasan ambijent i izvrsna hrana za kratki bijeg iz Metropole i još puno toga

Na ulazu u Samobor u sklopu Etno farme Mirnovec nalazi se kućica iz Ivice i Marice, odnosno gostionica i krčma Baraž okružena jablanima, svježe pokošenom travom, konjima, koja vam uz chefa Nemanju Simića pruža nezaboravan vizualan i gastro događaj

by Ribafish
0 komentar

Iako Samobor ima svoje gastro konje za trku, i to više njih, novi pastuh je bacio rukavicu sa svojim specijalitetima koji mogu zadovoljiti svačiji ukus, pogotovo ljudima koji traže malo mira i prirode za ručak preko tjedna.

Etno farma Mirnovec u kojoj se i nalazi centralna kuća s restoranom Baraž je pažljivo odabrana lokacija namijenjena uzgoju konja i konjičkog sporta obitelji Koletić, koja je s vremenom prerasla u izletište s brutalno uređenim okolišem.

Sagnuo sam se na koljena da vidim viri li neka travka iznad prosjeka, ali nisam uspio, sve je čudesna mješavina nekog engleskog ladanja i kućica koje su vremeplovom sačuvane u vremenu došle ovamo iz nekih drugih prostora.
„Sve je nastalo kako bismo našoj kćeri omogućili da se bavi s uzgojem konja, njenoj najvećoj ljubavi i malo po malo, s novim idejama došli smo i do ovog što imamo danas“, govori nam vlasnik Franjo Koletić.

„Htjeli smo imati kompletnu priču, pa smo se odlučili da će svi objekti na imanju biti autohtoni i krenuli prenositi kuće iz sjeverozapadne Hrvatske, Turopolja, Banije, Korduna… Eto, sad nam je negdje deseti rođendan farme, dok Baraž puni četiri godine…“

Ukratko, Mirnovec izgleda apsolutno prekrasno, preko vikenda je tu hrpa obitelji, djece, veselja, dok je preko tjedna ovo mjesto idealno za bijeg iz Zagreba, jer ste za pola sata na velikom parkingu i uz izvanrednu uslugu spremni za specijalitete bazirane na lokalnoj namirnici i tradiciji. Iako se chefa Nemanje Simića sjećam po fantastičnim škarpinama u Velom žalu s Lošinja, i u novoj ulozi je opet izvrstan.

Kuća je čudo, sagrađena u Mraclinu 1868. i nema nedostataka osim svjetla za Instagram, što je potpuno nebitno kad se sjetite zbog čega ste došli, a jednom kad probate domaći sir i vrhnje, shvatit ćete o čemu govorimo. Lisnat sir, moćno vrhnje, odmah se sjetim minglanja sa starim po placu na Branimirovoj krajem sedamdesetih. A ja htio burek…

Sir i vrhnje rade sami u kuhinji, baš kao i izvrstan kruh – mastan, sočan i hrskave korice, koji dolazi s korektnom platom hladnih narezaka s koje svakako izdvajamo mirisne i ukusne domaće čvarke i hren. Filozofija restorana (koji se inače zove Baraž, ali ga svi zovu Mirnovec) je što je više moguće staviti naglasak na namirnice iz Samobora i okolice, pa su suhomesnati proizvodi i većina povrća upravo s OPG-ova i mesnica (Žumberak) iz ovog kraja.


Uz teletinu ispod peke i patku s mlincima koji se unaprijed naručuju za vikende te kratku, ali ozbiljnu a la carte listu s biftecima, pečenjima i tjesteninom, tu je i posebna zimska karta jela, koju smo načeli zimskom platom za dvoje u sastavu: buncek, krvavice, češnjovke s kiselim kupusom i restanim krumpirom.

Od plate se komotno najede troje ljudi, a najbolje su nam podjednako legli sočan buncek i izvrsne, više mesne nego začinjene krvavice, taman zapečene, ali ne i suhe. Jedne od boljih krvavica u Zagrebu uz one iz Potkove (Igomat). Još jedan plus za Baraž, odnosno Mirnovec je i izbor lokalnih vina, jer uz klasične hrvatske etikete imaju i čak dva Župančića, oba iz Samobora – toplo preporučujemo cabernet sauvignon Mon Ami 2018.

Sljedeća pohvala ide za domaću salatu od matovilca, kao i drugo jelo sa zimskog jelovnika, totalno iznenađenje u vidu malo nekreativno nazvanog telećeg Etno odreska s gljivama, sirom i špekom. Riječ je o modificiranom receptu šefa sale (stara škola, deep respect), zapečenim telećim šniclima na kruhu, zalivenim umakom od gljiva, sirom i na kraju špekom.

Osobno, osjetio sam se kao Bob Rock kad pojede onaj sendvič u obliku kotača. A i okus je takav, izvrstan! Nešto između Wellingtona i Philly cheesesteak sendviča, kako je ocijenila Kasandra.

Za kraj, iako se svakako vraćamo na Nešinu janjeću pljeskavicu i tatarski koji se pripravlja direktno pred gostom, oduševio nas je desert, germknedla u umaku od vanilije. Ogroman komad dizanog tijesta punjen čokoladom ili domaćim džemom od šljiva natjerat će vas da prošećete i dodatno se uvjerite koliko je ovdje lijepo i vani, a ne samo unutra.

U Mirnovcu se organiziraju konjički turniri, ovdje je i škola jahanja, djeca osim igrališta mogu otići pogledati konje i štošta drugo u prekrasnoj prirodi, a cijeli objekt je pet friendly. Team buildinzi, poslovni ručkovi i slične prigode ovdje će biti uspješnije, a mozak nekako zadovoljniji dok vam je pogled uprt u prekrasnu prirodu i muzejski očuvane nastambe kojih se ne možete nagledati.

Nemanja Simić s ekipom radi jako dobar posao i vrijeme je da se što prije dogovorite poslovni sastanak upravo u Baražu. Nećete se razočarati.

Etno farma Mirnovec
Većeslava Kolara 28 a, Samobor, Croatia
Tel. 01 7877 195
etno.farma.mirnovec@gmail.com
www.etnofarma.com
https://www.facebook.com/EtnoFarmaMirnovec

Radno vrijeme:
UTO-PET: 11 – 21 h
SUB-NED: 09 – 21 h

I ovo bi vam se moglo svidjeti

Ostavite komentar

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.