Službeni naziv destilerije: Craft spirits
Lokacija i mjesto kuhanja: Malca 68, 34334 Kaptol
Vlasnici: Mihovil i Iva Pranjić
Godina osnutka: 2021.
Broj zaposlenih: 2
Mjesečna/godišnja proizvodnja: 2.500 litara s tendencijom rasta 🙂
Destiler: Mihovil Pranjić
Nit vodilja/slogan: Castrum – craft gin koji štuje tradiciju na moderan način.
Gdje se može kupiti/popiti: Na idućim lokacijama:
Požega
Destilerija u Kaptolu (Malca 68)
Luks bike adventure suvenirnica
Funky food
Buffet Čiča Mata
Osijek
Rubicon pub
Trica caffe bar
Hotel Osijek
Zagreb
Vrtni centar IRIS MBM
La Bodega
Amadeus Dubec (Poklon košarica)
Dobri plac
La vie caffe
Schlosser bar Šalata
Grobnik
Castrum
Web: castrum.hr
Facebook: Castrum
Instagram: Castrum
Vrste ginova: London dry gin i Barrel aged gin.
Mala povijest destilerije: Provesti nekoliko mjeseci najavljenog lockdowna i rada od doma na 14. katu jednog zagrebačkog nebodera nije dolazilo u obzir kada je postojala alternativa života u Slavoniji. Sav višak vremena ondje usmjeren je na realizaciju ideje koja je već neko vrijeme bila na stolu – otvaranje destilerije i proizvodnja gina.
Nakon edukacija, istraživanja, proučavanja te naposljetku obilazaka destilerija kada je to bilo moguće, napravljeno je preko 30 recepata na malom kotlu od 5 litara, dok se nije došlo do onog pravog. U svibnju 2021. godine Castrum je ugledao svjetlo dana i otad uveseljava nepce ginoljubaca diljem Lijepe naše, ali i onih u inozemstvu.
Zanimljivosti:
Castrum gin, osim klasičnih sastojaka za gin, kao što su borovica, hibiskus, korijander, citrusi, ružmarin i menta, sadrži sastojke koji su karakteristični za Slavoniju, a to su bazga, crni dud i vinova loza. Voda koja se koristi prilikom destilacije je prirodna izvorska voda s Papuka. Citrusi koji se koriste za proizvodnju gina su s Neretve pa se tako u ginu spajaju i ljube Slavonija i Dalmacija.
U prodaji su za sada London dry gin i Barrel aged gin koji je godinu dana odležavao u slavonskim hrastovim bačvama i poprimio njihovu boju, a dolazi u custom made drvenoj kutiji. Uskoro kreće sadnja dunja i viljamovki za rakiju, čija je proizvodnja planirana u budućnosti. U planu je i izrada craft pelinkovca, a kruna cijele priče oko destilerije bilo bi plasiranje slavonskog viskija na tržište.
Mihovil je po zanimanju pravnik i šest godina radio je u struci, dok je Iva dvije godine radila kao specijalist digitalnog marketinga u najvećoj medijskoj kući u Hrvatskoj. Znanje iz struke spojili su s ljubavlju prema ginu i proizveli proizvod koji je brzo prepoznat na tržištu.
Kontakt mail/telefon: craft.spirits@outlook.com 099 785 8146 – Mihovil, 099 799 6072 – Iva
Enciklopedija hrvatskih ginova 1.: Pine Craft Distillery, Samobor (The Chameleon Gin)
Enciklopedija hrvatskih ginova 3.: Brigljević Distillery, Velika Gorica
Enciklopedija hrvatskih ginova 4.: Blazar Tech doo, Čakovec (Murska Dekla)
Foto: Ivica Džambo/Dzambo film