Naziv destilerije/proizvođača: UDRUGA UPRIV; Kneževa kušaona
Adresa destilerije/proizvođača: Ulica lipa 1, Kneževi Vinogradi
Vlasnik: UDRUGA UPRIV
Godina osnutka i početka destiliranja pelinkovca: 2012; 2014
Broj zaposlenih: 3
Master Distiller: Davorin Škoflek
Filozofija brenda – slogan koji vam je nit vodilja: Uživaj sada, sutra nije obećano nikome!
Gdje se mogu kupiti/nabaviti vaši pelinkovci: WEB SHOP Rakija.hr i u našem objektu u Kneževim vinogradima
Maloprodajna cijena na dan pisanja teksta: 11 eura
Brend/Brendovi pelinkovaca i zapremina boca: Knežev pelinkovac 0,5 LIT
Knežev pelinkovac proizvodi se od prepeke jabuke u koju se macerira biljka pelin (artemisia absynthium L.) karakteristično topla smeđa boja potječe od macerata aromatskog bilja i karameliziranog šećera. Miris je snažan i prepoznatljiv, pomalo i agresivan te prevladava nota pelina. Okus je dugotrajan te prevladava gorčina. Knežev pelinkovac ima udio alkohola 40%, sadrži absintin, artabsin matricin te neke fenolne spojeve koji su gorki, te poboljšava probavu i apsorpciju hranjivih tvari. Proizvod je bez ikakovih aditiva i askorbinske kiseline. Proizvod nosi oznaku izvorno hrvatsko.
Mala povijest destilerije:
Asortiman Udruge proizvođača rakije iz voća (UPRIV) odnedavno je bogatiji za još jedan zanimljiv proizvod. Ljutoj, ali pitkoj rakiji od šljive, mirisno-smirenoj rakiji od jabuke, kraljici voćnih proizvoda, rakiji od kajsije, nježnoj kruškovači, baršunastoj…, pridružio se napitak bogatog i gorkog okusa – Knežev pelinkovac, prvi baranjski pelinkovac.
Za proizvodnju Kneževog pelinkovca inspirirao nas je EU projekt naziva Tematski put Zrinski – Sulejman, koji provode TZ grada Osijeka i Općina Darda, a koji razvojem turističke rute povezuje Hrvatsku i Mađarsku u porječju Drave i Dunava, dakle Međimurje, mađarsku i hrvatsku Podravinu, Baranju, Osijek i okolicu te hrvatsko Podunavlje. Također, kao inspiracija nam je poslužilo herojstvo Nikole Zrinskog pri obrani Sigeta. Kako je Knežev pelinkovac napitak od pelina koji je nastao prema obiteljskom receptu Zrinskih. U to je vrijeme, prvotno služio za vidanje rana, a nešto kasnije za “okrjepu i kuraž”.
Za naš Knežev pelinkovac treba istaknuti kako mu je baza vrhunska rakija od jabuke, a nadaleko poznati gorkasti okus daje mu pelin koji beremo u Baranji. Osim pelina, u napitak dodajemo još neke ljekovite trave te je Knežev pelinkovac nešto gorči od uobičajenog pelinkovca budući da se tako konzumirao u vrijeme Zrinskih. Puni se u boce od pola litre, a količina je, kao i kod ostalih njihovih proizvoda, limitirana.
Zanimljivosti:
Dvostrukom tradicionalnom destilacijom u bakrenim 300-litarskim kazanima zrelo voće nam povjerava sve skrivene mirise i arome. Nakon dvije godine mirovanja u tišini i mraku naše banke rakije, dobiveni destilat izrasta u voćnu rakiju – Kneževu rakiju. Limitirane količine proizvoda vode vas u našoj priči o užitku.
Web: rakija.hr
Kontakt mobitel i mail adresa: 099 212 2547 / upriv@net.hr
Ostale proizvođače pelinkovaca pronađite na sljedećim linkovima:
Svi hrvatski pelinkovci: Mala enciklopedija biljnih likera 1. Aura, Buzet
Svi hrvatski pelinkovci: Mala enciklopedija biljnih likera 2. San Mauro, Momjan
Svi hrvatski pelinkovci: Mala enciklopedija biljnih likera 3.: Knežev pelinkovac, Kneževi vinogradi
1 comment
[…] Svi hrvatski pelinkovci: Mala enciklopedija biljnih likera 3.: Knežev pelinkovac, Kneževi vinograd… […]